Odwyk alkoholowy - ile trwa?

Alkoholik któremy potrzebne jest leczenie odwykowe

Uzależnienia są obecnie jednym z największych problemów społecznych. Ludzie nie radzą sobie z problemami, dlatego sięgają po pomoc w postaci alkoholu czy innych niebezpiecznych preparatów. Naturalnie łatwo wejść w uzależnienie, zaś wyjście z niego jest szalenie trudne i często bez czyjejś pomocy nie damy sobie rady. Dlatego warto wcześniej się zastanowić, czy regularnie pijąc alkohol, nie fundujemy sobie poważniejszych problemów.

Co, jeśli już jest uzależnienie?

W takiej sytuacji należy coś z tym zrobić, choć bez wątpienia nie będzie to łatwe. Odwyk alkoholowy przeprowadzany jest w trzech etapach.

Oczyszczenie z toksyn, zwane detoksem – to pierwszy i podstawowy etap, bez którego nie da się przeprowadzić całego odwyku. Należy bowiem pamiętać, że zwykle jest on przeprowadzany na osobach, które piją bez przerwy i coś takiego jak brak alkoholu w organizmie, dla nich po prostu nie istnieje. Dlatego detoks twa trzy dni i jest zdecydowanie podstawowy i konieczny do rozpoczęcia terapii.

Terapia – to kolejny i również konieczny etap. Zwykle trwa dwa tygodnie, chyba, że jest to zakład zamknięty, do którego często wysyłane są osoby na przymusowy odwyk. W przypadku zakładu zamkniętego, zwykle trwa nawet około 8 tygodni. W czasie tego etapu, uzależniona osoba przechodzi terapię, spotyka się ze specjalistami, którzy robią wszystko, by pomóc w rezygnacji z picia.

Grupy wsparcia – to ostatni, trwający właściwie do końca życia etap, z którego można korzystać, ale nie jest to obowiązkowe. Warto mieć na uwadze, że już nigdy nie wolno wypić ani jednego kieliszka, wręcz nawet nie można zamoczyć ust, by nie wrócić do picia. Dlatego grupy wsparcia są tak ważne, ponieważ osoba już niepijąca otrzymuje tam właściwe wsparcie.