Neurologiczne skutki alkoholizmu

Alkoholizm jest ciężką chorobą, która wymaga od człowieka wiele samozaparcia, chęci i siły, aby ją pokonać. Objawem alkoholizmu, jest nieodparta, ciągła potrzeba spożywania alkoholu, w ilości, która pozwala na doświadczenie uczucia rozluźnienia i braku problemów.

Poza - jak mogłoby się wydawać - pozytywnymi skutkami upojenia alkoholowego, alkoholizm niesie za sobą wiele szkód dla organizmu człowieka. Alkohol, to silnie uzależniająca substancja, która stopniowo wyniszcza organizm. Uszkadza wątrobę, serce, żołądek, ale przede wszystkim - mózg.

Mózg, zbudowany jest ze swoistej sieci połączeń nerwowych. Odpowiadają one za pamięć, mowę, inteligencję czy podstawowe czynności życiowe. Alkohol, jest związkiem toksycznym dla układu nerwowego. Więcej na ten temat znajdziesz pod adresem gabinetneurologiczny.com.

Jakie skutki niesie za sobą alkoholizm?

Alkohol może doprowadzić do niewydolności krążeniowo - oddechowej a w konsekwencji do śmierci.
Powoduje śmierć neuronów, w związku z tym, zanik mózgu i zespoły psychoorganiczne, czyli na przykład zaburzenia pamięci.

Poza tym, u osób uzależnionych od spożywania alkoholu, można zaobserwować:
- Osłabione odruchy mięśniowe
- Mimowolne drgania oraz skurcze mięśni
- Bóle mięśni i stawów
-Nerwobóle

Poza wyżej wymienionymi objawami, u osób uzależnionych może pojawić się tak zwana padaczka alkoholowa. Jest to choroba objawiająca się drgawkami, które występują w okresie odstawienia alkoholu. Choroba uaktywnia się około 3 - 4 doby trwania abstynencji.
Poza utratą świadomości, drgawkami oraz prężeniem całego ciała, możemy obserwować również mimowolne załatwienie potrzeb fizjologicznych. Każdy napad, wiąże się z niedotlenieniem mózgu, to z kolei prowadzi do obumierania co raz, to większej ilości neuronów. W przypadku braku leczenia, padaczka może doprowadzić do utraty pamięci, zaniku podstawowych czynności życiowych a ostatecznie, do trwałego uszkodzenia mózgu i śmierci.
Bez względu na zaawansowanie choroby, alkoholizm zawsze wymaga leczenia.