Co to jest wszycie esperalu?

Esperal to środek, którego produkcja została zakończona w 2009 roku. Jednak z uwagi na dość dużą skuteczność w leczeniu uzależnień ponownie powrócono do jego produkcji . Obecnie jest znów dostępny na rynku, ale pod nazwą Disulfiram WZF. Substancja czynna zawarta w disulfiramie WZF jest tożsamą z tą, która znajdowała się w preparacie Esperal. Esperal jest stosowany w leczeniu uzależnienia od alkoholu. Tabletki esperalu wszywa chirurg pod skórę, najczęściej na pośladku lub pod łopatką. Tak umieszczony lek powoli uwalniany jest do krwiobiegu i obecny we krwi przez kolejnych kilka miesięcy.

Disulfiram blokuje enzym-dehydrogenazę aldehydową-biorący udział w metabolizmie alkoholu w wątrobie. Efektem tego procesu jest nagromadzenie w organizmie aldehydu octowego, który w normalnych warunkach ulega przekształceniu w kwas octowy i zostaje wydalony z organizmu, nie powodując istotnych objawów klinicznych. Więcej informacji poznasz na stronie www.esperal-warszawa.com.pl.

W przypadku nagromadzenia w organizmie aldehydu octowego objawy zatrucia alkoholowego mogą być niezwykle groźne. Aldehyd octowy (etanal) jest od 10 do 30 razy bardziej toksyczny dla organizmu ludzkiego niż sam etanol. Działanie etanalu przypomina więc zwielokrotnione dolegliwości powodowane przez zatrucie alkoholem. Pierwsze efekty kumulacji aldehydu octowego pojawiają się już 10 minut od wypicia alkoholu. Należą do nich: bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, niepokój, uczucie lęku, poza tym wahania ciśnienia tętniczego, duszność, nadmierne pocenie, zaczerwienienie twarzy, przyspieszenie akcji serca. Zabiegowi wszycia można poddać się po minimum 12 godzinach abstynencji, trwa on około 30 minut jest bezbolesny, bo wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym.

Pacjent jest po nim zdolny do pracy i aktywności fizycznej w bardzo krótkim czasie. Wszywka esperalowa nie daje żadnych objawów ubocznych i jest dobrze tolerowana pod warunkiem całkowitej abstynencji.