Farmakologiczne leczenie alkoholizmu, leki na alkoholizm

Leki na alkoholizm

Już od 40-tych lat XX wieku lekarze posiadają skuteczne środki, które mogą stosować w leczeniu choroby alkoholowej. Połączenie leczenia farmakologicznego i wsparcia psychospołecznego to współcześnie standard leczenia choroby alkoholowej.
Disulfiram - to pierwszy lek zarejestrowany do leczenia uzależnienia od alkoholu. Jego anty-alkoholowe działanie odkryto przypadkiem, wcześniej stosowany był∆ jako lek na pasożyty. Disulfiram znany szerzej jako "Esperal' w postaci tzw. "wszywki alkoholowej" lub jako Antikol w postaci tabletek, wpisywał się w tzw. terapię awersyjną. W wyniku jego działania, po spożyciu alkoholu, w organizmie gromadzi się toksyczny aldehyd. Zatrucie wywołuje bardzo przykre objawy, może prowadzić do śmierci osoby pijącej. Nowsze badania wskazują, że Disulfiram może redukować głód alkoholowy. Lek ten nadal posiada udowodniona skuteczność i jest stosowany w leczeniu choroby alkoholowej. Niemniej jednak jest wypierany przez nowsze farmaceutyki o udowodnionej skuteczności i bezpieczeństwie stosowania.
Naltrexone- lek zarejestrowany w 1996 roku w USA a od 2012 roku dostępny w Polsce. Lekarze zalecają ten specyfik do stosowania w celu zapobiegania nawrotom picia. Pośrednio łagodzi on objawy głodu i wydłuża abstynencje. U osób przyjmujących Naltrexone obserwuje się zmniejszone spożycie alkoholu, redukcję dni ciężkiego picia, nie dochodzi do ciągów picia. Lek stosowany jest również w leczeniu zależności opiatowej. Lek nie wchodzi w interakcje z alkoholem. Można go stosować przewlekle lub tylko w dni oczekiwanego spożycia w celu redukcji szkód wynikłych z picia.
Akamprozat- dostępny w leczeniu choroby alkoholowej jest od 1996 roku. Jego działanie ma polegać na redukcji głodu alkoholowego, przez co wydłuża abstynencje. Lek jest dobrze tolerowany. Połączenie Akamprozatu i alkoholu nie jest niebezpieczne. Nie zaleca się odstawienia leku w przypadku złamania abstynencji.
Nalmefen- lek zarejestrowany w 2013 roku, od tego czasu dostępny również w Polsce. Firma zaleca stosowanie tego leku osobom niezdecydowanym na pena abstynencję. Ma on redukować ilości spożywanego alkoholu przez osoby uzależnione. Wg producenta osoba uzależniona, przyjmująca Nalmefen, spożywa o 70% alkoholu mniej. Decyzje o przyjęciu leku pozostawiono pacjentowi. Powinien on go przyjąć w dni oczekiwanego spożycia alkoholu.
Wsparcie psychospołeczne- to niezbędny komponent terapii alkoholizmu. Powinno być stosowane w przypadku leczenia każdym z ww leków. Za prawidłowe wsparcie psychospołeczne uważa się przynajmniej raz w tygodniu spotkanie z profesjonalistą, w polskich realiach, specjalistą terapii uzależnień. Dobrym rozwiązaniem i często bardzo skutecznym jest korzystanie ze wsparcia ruchów samopomocowych np AA.
Więcej o profesjonalnym leczeniu choroby alkoholowej i szersze informacje o ww lekach na alkoholizm https://medox.org.pl/leczenie-farmakologiczne/ w tym artykule znajdziecie Państwo opis dwudziestoletnich doświadczeń klinicystów z Prywatnej Kliniki Medox.